Gerze’ye Erfelek Barajı’ndan getirilecek içme suyu projesi yılan hikayesine döndü. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kalabalıklaşan Gerze’nin yukarı mahallelerinde bu yıl da su kesintileri bekleniyor.

2015, 2019, 2021, 2022 ve en son 23 Mayıs 2023 tarihinde ihaleye çıkan ve bir türlü bitirilemeyen 18,3 kilometre uzunluğundaki isale hattı ve Erfelek Barajı’nda şamandıralı su alma yapısının inşaatı yıllardır tamamlanmayı bekliyor. Birçok kez ihale edilen ve bir türlü gerçekleştirilemeyen proje için tamamlanma süresi 400 gün olarak belirlenirken, bu konuyla ilgili herhangi bir açıklamanın olmaması ise kafaları karıştırdı.

İlk olarak 2015 yılında ihale edilen ve 2018 yılında da dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından Sinop’a ziyareti esnasında açıklanan proje, o gün 33 kilometre olarak açıklanırken, dört yıl sonra gelinen noktada ise çalışmanın yarısının bile tamamlanmamış olması gözlerden kaçmadı. Eroğlu’nun 27 Mayıs 2018’te yaptığı açıklamada Gerze’nin içme suyunun Erfelek Barajı’ndan sağlanması için 2019 yılının Ramazan ayı arifesi telaffuz edilirken, aradan uzun zamanda projenin hala tamamlanmadığı ve Gerzelilerin özellikle yaz aylarında içme suyu konusunda sıkıntılar yaşadığı görülüyor.

16 Mart 2021 tarihinde Ak Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş tarafından yeniden dile getirilen projede, Gerze merkez ve isale hattı üzerindeki Dizdaroğlu, Taşmanlı, Yalıköy, Yaykıl, Kabalı, Şamlıoğlu, Sarıyer, Akkıraç, Çırnık, Türkmenlioğlu, Abdaloğlu, Mahmuttırı, Melikşah, Kozcuğaz ve Lalaköy köylerine arıtılmış içme suyu sağlanacağı haberi basına yansımış ve 2021 yılında 35 milyon lira bedelle ihale edildiği Maviş tarafından belirtilmişti. Proje kapsamında kalan yaklaşık 18,3 km isale hattı ve üzerindeki tüm sanat yapıları ile servis yolları, mevcut depoların taşkın tahliye hattı ve üzerindeki sanat yapıları, yeni su deposu ve Gerze’deki depolara SCADA otomasyon sistemi kurularak mevcut otomasyon sistemlerine entegre edileceği söylenmişti.

erfelek-gerze-icme-suyu-hatti-projesi-1615914919058

Taahhüt Haber’in ulaştığı bilgilere göre Devlet Su İşleri tarafından 23 Mayıs 2023 tarihinde ihalesi yapılan isale hattı ve şamandıralı su alma yapısının inşaatının 149 milyon 261 bin lira bedelle en düşük fiyat teklifi veren İncekaya İnşaat Sanayi şirketine ihale edileceği bilgisi verilirken, bu çalışmanın 400 günde tamamlanacağı belirtiliyor.

Günümüzde ise, 2019 yılında tamamlanması gereken ve yapımı arapsaçına dönen isale hattının hala tamamlanmadığı, bununla ilgili basına yansıyan herhangi bir bilginin yer almadığı görülüyor. Hal böyle iken, Gerze merkez ve isale hattının geçeceği 15 köye arıtılmış içme suyu verilmesi bu yaz da başka bir bahara ve belki de başka bir ihaleye kalmış gözüküyor.

Özellikle Yeni Mahalle, Cumhuriyet Mahallesi gibi Gerze’nin yukarı yerleşim yerlerinde her yaz nüfus yoğunluğu nedeniyle yaşanan su kesintilerinin bu yıl da devam edeceği ve Gerzelilerin ne zaman arıtılmış suya kavuşarak çeşmelerinden akan suyu gönül rahatlığıyla kullanabileceği merak konusu.