Gerzeli rekortmen yürüyüşçü Mustafa Kıray'ın hayatının anlatıldığı bir belgesel yayımlandı. "Doğanın Duygusal Hali" ismiyle, Sedat Işıdı Kültür ve Sanat Merkezi'nde galası yapılan belgeselde izleyicilerle buluşan Kıray ve Ultra Doğa Yürüyüş ekibi, salona gelen izleyicilerden tam not aldı.

Mustafa Özcan yönetmenliğinde çekilen "Doğanın Duygusal Hali"nde, Kıray haricinde Seda Şengül, Mehmet Tuncer, İmera Farah, Şengül Göktürk ve İlhan Bide rol alırken, görüntü yönetmenliğini ise Özgür Büyük üstlendi. 

PSX_20230428_100035

"Doğaya çıkıp stresinizi atın"
Belgeselde gazetemiz mikrofonlarına konuşan Ultra Doğa Yürüyüşçüsü Öğretmen İlhan Bide, eskiden bu yana doğa yürüyüşü yaptığı söylerken, "doğa yürüyüşü insana iyi geliyor. Bu tarz yürüyüşlere katılan insanlar stresten uzak bir yaşam sürerler, paylaşmayı bilirler. Teknoloji de önemli ama artık yeni nesil çok bilgisayar başında kalıyor. Biz öğrencilere referans olsun diye, dışarı çıkıp sosyal paylaşım içerisinde olsunlar diye böyle bir belgesele katkı sunduk. Biz bu yürüyüşleri yaparken gerçekten keyif alıyoruz. Tüm insanlara da öneriyorum. Doğaya çıkıp stresini atsınlar" dedi.

Uzun yıllardır ilçemize hizmet eden ve belgeselde rol alan bir başka isim olan Öğretmen Şengül Göktürk ise, "doğa bana huzur ve mutluluk katıyor. Bu yüzden tüm vatandaşlarımızı doğa yürüyüşümüze bekleriz" şeklinde konuştu.

PSX_20230428_100113

"... bir ağaç altında azığımızı paylaşırız"

Belgesel gösteriminin sonunda konuşan Kıray ise, “yıllardır spor yapmaya çalıştım. Artık gençlerimizi doğaya özendirmek istiyorum. İnşallah gençlerimizle birlikte doğada yürür, onları mutlu ederiz. Bir ağaç altında azığımızı paylaşırız, kuş sesleriyle ruhumuzu dinlendiririz" dedi. 

Belgesel filminin yönetmeni Mustafa Özcan da, "filmin ardında büyük bir emek ve özveri var" derken, belgeselde yer alan ve yardımcı olan herkese teşekkür etti.


Belgeselin gösterimine Gerze Kaymakamı Tekin Dundar, Dikmen Kaymakamı Feyzanur Kılıç, Yakakent Kaymakamı Abdüssamed Kılıç, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, CHP Merkez İlçe Başkanı Tolga Kara ve çok sayıda izleyici katıldı.

PSX_20230428_100138PSX_20230428_100211PSX_20230428_100246PSX_20230428_100230