İskele Meydanı'nda saat 17.30'da saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan kutlamalar, Gerze Kaymakamı M. Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Gerze İlçe Emniyet Müdürü Erkan Sevindik, Gerze İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Süleyman Ermiş, Liman Başkanı Fevzi İnceöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürü İsmail Karaman tarafından şehitlerimiz anısına denize çelenk bırakılmasıyla devam etti.

Gerze Liman Başkanı Fevzi İnceöz, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, bayramın kutlanmasında destek verenlere, maddi ve manevi destek olan, görev alan herkese teşekkür etti ve tüm denizciler ile birlikte Gerzelilerin Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutladı.

Fevzi İnceöz konuşmasında, “Denizciliğimizin gelişimi için dönüm noktası olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 98. yıl dönümü kutlama törenine hoş geldiniz. Ülkemizde 20 Nisan 1926 tarihinde kabul edilmiş Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girmiş "Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır." Hükmünü getirerek daha önceden yabancılara açık olan faaliyetleri bundan böyle sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yapabileceğini belirtmiştir. Büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk ün 1 Kasım 1937'de Meclisi açılış konuşmasında söylediği "Türkiye Cumhuriyeti'nin tam bağımsızlık ilkesinin denizdeki bir yansıması olarak belirttiği; Denizciliği Türk'ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız" sözü denizcilikteki Vizyonumuzu açıklamaktadır. Ulu Önder Atatürk ün belirlediği vizyon çerçevesinde, denizciliğimizde modern, ileri teknolojili, gemileri inşa etme kapasitesine sahip tersaneleri, yoku ve yük taşımacılığı, balıkçılık, limanların alt yapılarının iyileştirilmesi, yetişmiş personeli, büyüyen deniz ticaret filosu ve diğer iş kollarıyla ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tarihimizin tüm büyük denizcilerini, deniz savaşlarında, deniz kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, bu mesleğe emeği geçen ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Sektörümüzün gelişmesinde ve ilerlemesinde emeği geçen tüm denizcilerin ve tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Db1

Gerze Liman Başkanlığı tarafından organize edilen ve bu sene 98. yıl dönümü kutlanan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın en çok ilgi gören etkinliği olan 'Yağlı Direk' yarışmasında bayrağı Arif Korkut aldı. Yağlı direkten bayrağı almayı başaran Arif Korkut altınla ödüllendirildi.

Arif

Diğer yarışmalarda birinci olan sporcular şu şekilde sıralandı:

  • 50 metre kız-erkek yüzme müsabakalarında Yağız Ekrem İnal birinci, Tunahan Keskin ikinci, Umut Sazak üçüncü oldu.
  • 100 metre kız yüzme yarışmasında Ceylin Sarıçay birinci oldu.
  • 200 metre erkek yüzme yarışmasında Yağız Ekrem İnal birinci, Tunahan Keskin ikinci, Muhammet Yılmaz üçüncü oldu.
  • Halat çekme yarışmasında Gerze Ülkü Ocakları sporcuları Sadık, Ayhan ve Aykut Gökmen birinci oldu.
  • Deniz Dibinden Tabak Çıkarma Yarışında Çınar Bağcan birinci oldu.
  • Kürek Çekme Yarışmasında Kaan Ünlü, Özgür Ünlü, Kazım Ünlü, Eymen Dönmez, Arif Küçükbaş ve Mehmet Ege Ünlü birinci oldu.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği program, yapılan ödül töreni ile sona erdi.

Db19

Db13Db11Db12Db15Db14Db17Db16Db18

Köylü Enerji Projesine Karşı Çıktı, CHP Teşkilatı Köylüye Destek Verdi Köylü Enerji Projesine Karşı Çıktı, CHP Teşkilatı Köylüye Destek Verdi

Editör: Gökçe Davran