Cumhuriyetin 100’üncü yıldönümü kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni yapıldı.

Gerze Kaymakamlığı ve Gerze belediyesi çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunulurken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve İstiklal marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Fatma Ekren yaptı. Ekren, “29 Ekim 2023, Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümünde Türk Milleti'nin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun. 2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100 yılı Türk milleti için büyük önem arz etmektedir.

IMG_0366

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce 29 Ekim 1923'te Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun yönetim şekli cumhuriyettir." diyerek yüksek ahlaki değer ve niteliklere sahip bir idare olan Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi'nde ilan etmiştir. Milli Mücadelenin kazanılması ile vicdanında milli sır olarak sakladığı Cumhuriyetin ilan edilmesiyle Türk tarihinde yeni bir dönem açılmıştır. Devleti yönetecek kişileri kendisi seçerek kendi iradesini kendi eline almış ve egemenlik kayıtsız şartsız Türk Milleti'nin olmuştur.

Atatürk, ‘Demokrasi esasına dayanan hükümetlerde hâkimiyetin halka, halkın çoğunluğuna’ dayandığını belirtmiş ve ‘demokrasi prensibinin en çağdaş ve mantıki uygulamasını sağlayan hükümet şekli cumhuriyettir. Cumhuriyet, ahlaki fazilete dayanan iradedir. Cumhuriyet fazilettir’ sözleri ile cumhuriyetin niteliklerini vurgulamıştır.

29 Ekim 1933, Cumhuriyetin 10'ncu yıldönümünde, ‘az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Cumhuriyettir. Cumhuriyetin temeli, büyük Türk milletinin ve onun kahraman evlatlarından oluşan büyük ordumuzun vicdanında, akıl ve bilincinde kurulmuştur. İlkeleri de milletin ruhundan doğmuştur. Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir. Biz cumhuriyeti kurduk. O, on yaşımı doldururken demokrasinin bütün icaplarını sırası geldikçe uygulamaya koymalıdır’ demiştir. Her anlamı ile Türk milletinin öz ve aziz malı olduğunu belirtmiştir.

IMG_0367

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın en güçlü devletlerine karşı verilen ölüm kalım savaşından sonra gerçekleşmiştir. Cumhuriyet Türk milletinin tabiat ve yapısına en uygun, en gelişmiş ve en ileri çağdaş devlet ve hükümet şekli olduğu kabul edilmiştir. Temel ilkesi demokrasi olup, öncelikle bir "Aydınlanma Devrimidir" ve ruhu laiktir." Devlet idaresinde bütün kanunlar, nizamlar, ilmin çağdaş medeniyete temin ettiği esas ve şekillere, dünya ihtiyaçlarına göre yapılır ve tatbik edilir.

Cumhuriyet'te esas alman meclis üstünlüğüne ve parlamenter sisteme dayanan ‘milli egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olması asil sahibine millete verilmiştir. Aklın ve bilimin gereği Demokratik, Laik, Sosyal ve Hukuk ilkesine sahip modern, çağdaş, uygar ve medeni bir devlet kurulmuştur. Bu bağlamda Cumhuriyet, barışçıl, devrimci, gelişime ve değişime açık olup, fazilettir, uygarlaşma, modernleşme, özgürlüktür ve bağımsızlıktır.

Atatürk, ‘milli kahramanlık ve bilincin kıymetli eseri olan aziz cumhuriyetin, bugünkü ve yarınki neslin demir ellerinde her an yükselip sağlamlaşacağına itimadım tamdır’ sözleri ile müspet ilim sahibi, eğitimli, kültürlü, geleceğe güvenle bakan, fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür aydın Türk gençliğine; "Ey yükselen yeni nesil. İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz. Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Muhtaç olduğun kudret damarlarında asil kanda mevcuttur", talimatını vermiş ve cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir. Hürriyet ve bağımsızlığa çağdaş eğitimli, yüksek ruh yapısına sahip ve fedakâr gençlerin sahip çıkacağını belirtmiştir. "Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır". Cumhuriyetin "Kuruluş Felsefesi ve Temel Değerleri", emanet ettiği genç evlatlarının elinde daima "yükselecek" ve "sonsuza kadar yaşayacaktır". Ata'nın ilkelerine ve bizlere bıraktığı kutsal emanet Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlılığınızı, bir kez daha dile getiriyoruz.

IMG_0363

Sözlerime son verirken, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. 100. yılında Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Daha sonra Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Mehmet Gün, cumhuriyetin tarihsel süreci hakkında bir konuşma gerçekleştirdi. Gerze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Aslınur Kalafat ve Emre Yıldız da günün anlam ve önemine yönelik şiir okudular.

Gerze’de Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen programa Gerze Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

IMG_0364IMG_0362IMG_0358IMG_0361WhatsApp Image 2023-10-28 at 13.57.57WhatsApp Image 2023-10-28 at 13.57.56 (1)