Tüm Cittaslow şehirleri ile aynı anda düzenlenen Cittaslow Sunday Sokak Şenliği, ilçemizde de kutlanmaya başlandı. Bugün saat 12:00’de gerçekleştirilen ve bir hafta sürecek etkinlikte yöresel lezzetler ve el emeği ürünler sergilenirken, geçtiğimiz yıla göre katılımın oldukça düşük olduğu gözlemlendi.

Etkinlikte Gerze’ye özgü yiyecek ve içeceklerin tanıtım ve satışı yapılırken, gün boyu canlı müzik performansı ile bölge halkı eğlenceli bir gün geçirme fırsatı buldu. Etkinlikte kurulan stantlarda kültürel ürünlerden geleneksel nokul, kuşburnu pekmezi, kızılcık marmelatı, gül sirkesi, turşu, gözleme gibi ürünlerin satışı ilgi gördü.

Ürünlerin tanıtılması, yerel pazarın geliştirilmesi, kooperatifleşme, küçük üreticinin desteklenmesi, yerel değerlerin ön plana çıkarılması amacıyla düzenlenen, Adnan Menderes Sanat Sokağı’ndan başlayarak Liman Başkanlığı’na kadar uzanan sokak şenliğinde ilçemiz ev hanımları, ilçemizde bulunan hobi atölyeleri ve hobi ürünü üreten eller, şairler, müzisyenler, sanatkâr ve zanaatkârlar bir araya geldi.

IMG_0207

Açılışta konuşan Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, “çağın, modernitenin ve teknolojinin getirdiği yenilikleri biliyoruz. İnsan oğlunun yaradılışında öne doğru bir atılım var. Bizler de millet olarak yeniliğe açığız ve yeniliği seviyoruz. Ancak insanın özünde yaradılışın gelen bazı hırslar ve yıkıcılık özelliği de olabilir. Büyük kentler dünyada hız, hızlı ulaşım ve hızlı tüketim üzerine kurulmuş tasarlanmış metropollerdir. Buradaki büyük beyinler, insanlığa katkı sağlıyor. Ancak bu kentlerin içinde yaşayan insanların da hüzünleri ve acıları oluyor. Bu kentlerin getirdiği kaygı, endişe gibi psikolojik problemler olabilir. Bu da stresi ve stresin getirdiği hastalıkları doğuruyor. Bunları büyük kentlerde daha çok görüyoruz. ‘Küçük güzeldir, büyük çirkindir’ diye bir söz var. Biz de 50 bin nüfusun altındaki kasabaları küçük olarak adlandırıyoruz. Burada görüyoruz ki insana ait sosyalleşme ihtiyacı burada gerçekleşebiliyor. İnsanın temel ihtiyaçları vardır. Besin, gıda. Konut gibi ihtiyaçlar karşılanabilir. Ama insanın yaradılışında olan sosyalleşme, arkadaş olma, dertleşme gibi ihtiyaçları büyük şehirler karşılamakta zorlanıyorlar. İşte çözüm buralar. İnsana yaklaşma, insanın özünde olan dinleme, anlatma ve sosyalleşme ihtiyacı burada daha güzel gerçekleşiyor. Burada yaşamakta olduğunuz için inanın çok şanslısınız. Buradaki insanların birbirlerine evleri büyük şehirlere göre uzak olsa da, ama insanlar birbirine yakın. Bu yakınlığın getirdiği faydayı ölçemeyiz” dedi.

Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy ise, “2017 yılında Cittaslow’a girdik. 2017’deki eksiklikleri tespit edip aslı neyse ona benzetmeye çalıştık. Aynısını yapmaya çalıştık. Arnavut kaldırımları, otobüs duraklarının düzenlenmesi, geçen sene ve bu sene uygulamalı olarak imece usulüne geçtik. Bizim atalarımızda olan imece usulünü Cittaslow’da mayalanmış halde bulduk. Onu da burada uygulamaya çalışıyoruz dedi.

Sokak Şenliği saygı duruşu, İstiklal Marşı ve kurdele kesiminin ardından resmi olarak başlarken, etkinliğin açılışına Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan, Gerze Kaymakamı Mehmet Deniz Arabacı, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, ilçe protokolü, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, iş adamları ve Gerzeli vatandaşlar katıldı.

IMG_0166IMG_0200IMG_0165IMG_0193IMG_0190IMG_0197IMG_0195IMG_0192IMG_0189IMG_0175IMG_0188