Sinop Erfelek Uzungürgen köyünde lavanta üretimi yapan kadın girişimciler Filiz Özdemir ve Neriman Çöpçü'yü ziyaret eden heyet, girişimcilere başarılar diledi. Etkinliğe Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan da katıldı.

Filiz Özdemir, Sinop'ta ilk kez lavanta ekimi yaparak bu alanda öncü oldu. Özdemir'in başlattığı bu girişim, arkadaşı Neriman Çöpçü'ye de ilham verdi. Özdemir, ekim yaptığı bahçenin yanındaki tarlayı arkadaşına kiralayarak, deneyimlerini onunla paylaştı ve birlikte ikinci bir lavanta bahçesi kurdular.

L6

Cemile Öz – Sabriye Öztürk Yatılı Erkek Hafızlık Kur’an Kursu’nun Açılışı Gerçekleşti Cemile Öz – Sabriye Öztürk Yatılı Erkek Hafızlık Kur’an Kursu’nun Açılışı Gerçekleşti

L7

Neriman Çöpçü: "Farklı bir şey yapmak istiyordum"

Uzun yıllar kentte esnaflık yapan ve farklı bir işe girişmek istediğini belirten Neriman Çöpçü, "Toprağı ve çiçekleri sevdiğim için uzun yıllardır farklı bir şey yapmak istiyordum. Filiz zaten arkadaşımızdı dernekte, lavanta üretiyordu. Bana 'gel birlikte yapalım' dedi, kadın girişimciler olarak Sinop'ta da kadınlar bir araya gelsin istedik ve başladık. Filiz’in yanında boş bir tarla vardı, ben de orayı kiraladım, güzel şeyler yapmayı düşünüyoruz" dedi.

Turizme Katkı Sağlayacak

6,5 dönümlük tarlada 7 bin lavanta fidesi dikmeyi planladıklarını söyleyen Çöpçü, bahçelerini yaz aylarında turizme de açmayı düşündüklerini kaydetti. Çöpçü, "Hem hobi hem zevk, hem para kazanmak hem de Sinop’un turizmine katkı sağlamak istiyoruz. İnsanlar lavanta çiftliği için farklı ülkelere gidiyor, biz neden memleketimizi lavanta cenneti yapmayalım diye düşündük" dedi.

Birbirimize Destek Oluyoruz

Filiz Özdemir ve Neriman Çöpçü, Sinop'ta lavanta yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak ve kadın girişimciler arasında dayanışmayı artırmak için el ele vererek çalışmalarını sürdürüyorlar.

CHP Gerze İlçe Kadın Örgütü’nün ziyareti, kadın girişimcilere moral ve motivasyon sağladı. Etkinlikte, kadınların ekonomik ve sosyal alanda daha fazla yer alması gerektiğine vurgu yapıldı.

L1-1L2-1L5

Editör: Gökçe Davran