Kasım Öztürk’ün yerini bağışladığı ve Kasım Öztürk ile Enver Öz’ün finansal destek sağladığı bu önemli proje, 1030 m² alanda, 6 katlı ve 50 yatak kapasiteli olarak inşa edilen Cemile Öz – Sabriye Öztürk Yatılı Erkek Hafızlık Kur’an Kursu’nun Açılış töreni, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve ardından Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Gerze İlçe Müftüsü Mustafa Aktaş’ın konuşmasıyla devam eden törende, kursun eğitim ve sosyal donatıları hakkında bilgi verildi. 

 Gerze İlçe Müftüsü Mustafa Aktaş yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “Sayın Valim, Sayın Rektörüm, Sayın Kaymakamım, Sayın İl Müftüm, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürüm, protokolün saygıdeğer üyeleri, değerli meslektaşlarım ve değerli Gerzeli kardeşlerim, bu güzide müessesemizin açılış programına hepiniz hoş geldiniz.

Allah'ın selamı rahmeti bereketi hepimizin hepinizin üzerinize olsun. Kur'an öğreniminin önemli adımlarından biri hafızlık eğitimidir. Peygamber Efendimiz bir kimse Kur'an-ı Kerim'i ezberler ve gereği gibi güzelce okursa o kimseye vahiy getiren şerefli meleklerle beraberdir buyurmuştur.

Gerze’mizde hafızlık eğitimi 2017 yılında başlamış ve bu eğitimimiz her geçen gün daha güçlenerek devam etmiştir. Hem Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu bünyesinde hafızlık hazırlık projemizdeki öğrencilerimiz Çolak Hacı Kur'an kursumuzda gündüzlü kız hafızlarımız ve şu an açılışını yapacağımız Cemile Öz Sabriye Öztürk yatılı erkek Kur'an kursumuzdaki erkek hafızlarımız olmak üzere hafızlık eğitimimiz Gerze’mizde devam etmektedir.

Bu kursumuzun yapımına 2022 tarihinde başlanmış olup çok hızlı bir şekilde bir sene süre zarfı içerisinde yine 2023 yılının Ekim ayında tamamlanmıştır.

Ve gerekli izinlerin alınmasından sonra Şubat 2024 eğitim öğretim yılında hafızlarımızı kursumuza aldık ve eğitimimize başladık. Kursumuzda şu an 15 öğrenci yatılı beş öğrenci gündüzde olmak üzere yirmi öğrencimiz hafızlık çalışması yapmaktadır.

Günümüze kadar ilçemizde hafızlık eğitiminin başlamasından itibaren on iki erkek, on iki kız öğrencimiz hafızlık icazet belgesi almıştır sayın hocam.

Bu kursumuzun da Şubat'tan itibaren Haziran ayı itibariyle iki öğrencimiz hafızlık icazetini almıştır.

Yani kursumuz ilk hafızlarını iki kişi olarak vermiş oluyor. Gündüzlü kız hafızlık kursumuzda şu an 13 kızımız hafızlık eğitimi alıyor. Ayrıca Yunus Emre Ortaokulu'nda da 29 yavrumuz hafızlık hazırlık sınıfında eğitimine devam ediyor.

Tabii ki bu kursumuzun yapımında emeği geçenlere teşekkür etmeden geçemeyeceğim. Bu güzel eserimize arsasını bağışlayan Kasım Öztürk amcamıza, Enver Öz abimize Diyanet İşleri Başkanlığımızda başta muhterem Diyanet İşleri Başkanımıza Sayın Din Hizmetleri Genel Müdürümüzün nezdinde başkanlığımızın her kademesinde görevli olan bütün hocalarıma, bizden desteklerini esirgemeyen sayın kaymakamımız Mehmet Deniz Arabacı ‘ya ve bir önceki kaymakamımız Tekin Dundar' a teşekkür ederiz.”

Mmüftü

Sinop İl Müftüsü Paşa Bektaş ise konuşmasında Kuran-ı Kerim Kursu yerini bağışlayan hayırseverlere, protokol üyelerine teşekkür etti. Bektaş, “Hafızlık çok önemli bir müessesedir. Bizde inşallah bu ayın sonunda 280 hafızın icazet törenini gerçekleştireceğiz. Gerze ve ilçelerimizde hafızlık müessesini daha iyi yerlere taşımış olacağız” dedi. 

Mmmmmm

İl Hizmetleri Genel Müdürü Şaban Kondi’ de hayırseverlere teşekkür ederken “bugün sıradan bir açılış yapmıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız yer sıradan bir yer değil. Bugün dünyadaki en önemli problemin eğitim olduğunu görüyoruz. Eğitim temelinde vahiy olan, Allah rızası olan, iyilik olan, barış ol m işte bu müesseselerin Kuran ile vahiy ile hikmet ile inşaa edilen müesseselerin verdiği eğitim bütün dünyada maddi yatırımların manevi imarını gerçekleştirecek olan eğitimdir” ifadelerini kullandı.

11111-3

Sinop Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat ise yatılı Kuran Kursunun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Vali Yardımcısı Bulat, “Çok kıymetli protokol üyeleri, değerli Gerzeliler, hanımefendiler, beyefendiler. Öncelikle hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyor Sinop Valimiz Sayın Dr. Mustafa Özaslan'ın sizlere muhabbet ve selamlarını iletmek istiyorum.

Açılışını yaptığımız Cemile Öz, Sabriye Öztürk yatılı erkek Kur'an kursumuzun açılış törenine hepiniz hoş geldiniz. Kendim de bir imam, din görevlisi evladı olarak bugün bu açılışta bulunmaktan ayrıca mutlu oldum. O yüzden şimdiden emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Tabii bu ibadet, ibadethane bu ilim yuvalarının açılması çok önemli olduğu kadar buraların hakkını vermek de bir o kadar önemli. Biraz önce Ensar Camimizin açılışını gerçekleştirdik. Şimdi burada erkek yatılı Kur'an kursumuzun açılışını gerçekleştiriyoruz. Hem camimizi doldurmamız, oradaki ibadet gereklerinin hakkını vermemiz hem de burada özellikle de büyükler olarak, veliler olarak sizlerin çocuklarını, evlatlarını buralara göndererek bu ilim yuvalarının hakkını vermemiz gerekiyor. Bir de bugünlerin değerini bilmemiz gerekiyor. Nasıl bilmemiz gerekiyor? Geçmişte bazen ibadet hürriyetimizin kısıtlandığı, bazen dini vecibelerimizi yenine getirmenin kısıtlandığı ya da yasaklandığı günlerde bugün devletin tüm erkânı olarak burada ibadethaneleri, Kuran kurslarını açtığımız günlere geldik. Elhamdülillah, çok mutluyuz. Tabii şunu da belirtmekte fayda var. Bu geçmiş günler çok da uzakta değil. Çok uzun yıllar değil. Rehavete kapılmamalıyız. Bugünlerin değerini bilmeliyiz. Bugünlerin hakkını vermeliyiz. Bir mümin olarak vatansever insanlar olarak buralara sahip çıkmamız gerekiyor. Bu Kur'an kursunun açılmasında emeği geçen Cemile Öz ve Sabriye Öztürk hanımefendi ve onlar adına buralarda emeği geçen herkese, bir tuğla da olsun katkıda bulunan tüm Gerze halkına, tüm kurumlarımıza, müftülüğümüze emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Kur'an kursumuz hayırlı, uğurlu olsun. Hepinize sağlıklı, mutlu, huzurlu günler diliyorum” diye konuştu.

Vy

Son olarak konuşan Gerze İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Enver Öz ise “Kaymakamım, il müftüm, ilçe müftülerim ve il başkanım hepinize hoş geldin diyorum Allah'ın selamıyla selamlıyorum. Bugün Gerze' de de gerçekten ilki olan bir ilim yuvasını açmaktan ve bunun yapımında üzerime düşeni yapmayı bana nasip eden Rabbime sonsuz şükürler olsun. Bu binanın buraya yapımında ilk defa anısını bağışlayan Sayın Kasım Öztürk abime ve bu binanın başlangıcında bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan, bizleri teşvik eden ve bu hafızlığın burada yürümesine vesile olan geçmişteki Sayın İlçe Müftümüz Bayram Karar Bey'e ve buradaki tüm ilçedeki Diyanet İşleri görevlileri hocalarımıza ve burada bir nefer gibi olup çalışanlara teşekkür ederiz. Bizim projemiz Ensar Camisi'ndeydi ama baktık ki Ensar Camisi'nde binamız şehit kalacak orada. Camimiz de yarım kalacak. Binamız da yarım yani fiziki olarak yani yapımından dolayı değil.

Kasım abinin Allah razı olsun. Bir akşam da beş dakika içinde dedim Kasım abi bir yer yapacağız ama yer de yok. Ben arsalarımı veriyorum. Sana yarın tapularımı getiriyorum dedi. Allah razı olsun getirdi. Bu Ensar Cami'si camimizde olsun buranın yapımında olsun, her iki binamızı ve geride yapılan hayır kurumlarında hiç ücret almadan bu işlerimizi yapan bu kardeşlerimize ayrıca bize dua ile maddi ve manevi olarak destekte bulunan bütün kardeşlerimize, Gerzelilere ve Sinop'taki diyanet görevlilerine ve buradaki görev yapan geçmişteki kaymakamımıza, bugünkü kaymakamımızla, geçmişteki belediye başkanımıza, bugünkü belediye başkanımıza ve bize canı gönülden destek olup da dua eden herkese teşekkür ediyorum. Allah hayırda bizleri yarışanlardan eylesin. Allah hayırlarımızı kabul eylesin. Rabbim burada memleketimize, devletimize, güzel evlatlar yetişmeyi nasip eylesin. Hepinize teşekkür ediyorum. Sayın Enver Öz beyefendiye konuşmaları için teşekkür ediyoruz” dedi.

Gerze'de Mamamatikler Sokak Hayvanları için Hizmete Sunuldu Gerze'de Mamamatikler Sokak Hayvanları için Hizmete Sunuldu

Iy

Açılış törenine Sinop Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat, Gerze Kaymakamı M. Deniz Arabacı, AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun, İl Hizmetleri Genel Müdürü Şaban Kondi, Sinop İl Müftüsü Paşa Bektaş, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Gerze İlçe Müftüsü Mustafa Aktaş, Gerze Mili Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, Gerze İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Enver Öz, kurum ve kuruluş amirleri, il genel meclisi üyeleri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katılım sağladı.

07050603-100-10244

04

Editör: Gökçe Davran