Gerze Belediye kadrolu işçileri, sendikal sözleşme konusunda yaşanan anlaşmazlığı protesto etmek amacıyla sabah saatlerinde Gerze Belediyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşçiler, maaş bordrolarını yakarak tepkilerini dile getirdiler.

Bu olayın ardından Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, konuya açıklık getirmek üzere bir açıklama yaptı. Ancak işçiler, enflasyon farkının talep ettikleri düzeyde karşılanmaması ve maaşlardaki erimenin önlenmesi için yapılan teklifin kendileri tarafından kabul edilemez olduğunu ifade ederek basın açıklamasını sürdürdü.

Yapılan yeni açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Sayın Başkanımıza bir önceki dönem maaş ve sosyal haklarımız ile ilgili olarak vermiş olduğu doğru bilgilendirmeler için teşekkür ederiz. Ancak gelinen son noktada tarafımızca kabul edilmeyen teklifteki rakamlar birebir doğru olup eksik olan ise her yıl enflasyon farkı karşısında maaşlarımızın eridiği ve bu nedenle mevcut tekliflerine enflasyon farkı ödenir kısmının sözleşmeye ilave edilmesi idi. Buna karşın bizim son teklifimiz verilen son rakamın 1000-1500 tl aşağı çekilmesi ancak enflasyon farkının her açıklandığı dönemde maaşlarımıza yansıtılarak işçinin enflasyon farkından dolayı mağduriyetinin ortadan kaldırılması idi. Gelinen son noktada yapılan son teklifte bize teklif edilen tutar işçi kişi başı 4500 tl aşağıya çekilerek ve 2025 ocak enflasyon farkıda yok sayılarak 2024 Temmuz enflasyon farkı ve 2025 temmuz enflasyon farkı ödenir şeklinde iletildi. Bizler de bunu kabul edemeyeceğimizi belitrerek işçi arkadaşlarımızı bilgilendirdik. Bilgilendirmemizde kimseyi suçlayıcı kurumumuzu rencide edici ifadelerde bulunmadık. Kaldı ki;

Devletimiz 2020 yılında %45 zam,2021 yılında İlk altı ay %12,ikinci altı ay % 6 ve % 5 enflasyon zammı ile,2022 yılında ilk altı ay % 12 ,ikinci altı ay % 6 ve % 5 enflasyon farkı ile 2023 yılında ise % 75 olmak suretiyle zammı kamu işçisine vermiştir. Bugüne kadar kurumumuz ile yaptığımız toplu sözleşmeler sonucunda almış olduğumuz maaşlar asgari ücret altında kalması ve ülkemizdeki ekonomik koşulların ağırlığı sonucunda ek protokol imzalanarak seyyanen zam yapılarak başkanın açıkladığı rakamlara ulaşılmıştır. Bu hesaplara göre beş senedir kurumuz işçisi nerede ise hiç zam almadan çalışmaktadır. Bu nedenle enflasyon karşısında eriyen ve halihazırda bize sunulan teklifin tarafımızca enflasyon farkının verilmeden kabulü mümkün değildir. "Enflasyon farkını bize çok görmeyin, ezilmeyelim" talebimiz hiçbir şekilde karşılık bulmamıştır.

Banka ve Kurum Müdürleri, Başkan Belovacıklı'yı Ziyaret Etti Banka ve Kurum Müdürleri, Başkan Belovacıklı'yı Ziyaret Etti

Kişisel menfaatler işçinin meselesi değil yapanlarındır. Biz Gerze Belediye çalışanları olarak hiç kimsenin maşası da değiliz adamı da değiliz bizler sadece evimize helal lokma getirmenin peşindeyiz."