Gerzeli rekortmen yürüyüşçü Mustafa Kıray liderliğinde ATA’ya Saygı Yürüyüşü kapsamında Gerze’den Samsun’a yürüyen Gerze Ultra Doğa Yürüyüşçüleri, ilk gün 52 kilometre yol yürüdü. Alaçam’da geceyi geçiren yürüyüşçüler, bugün sabah saatlerinde istikamet noktaları olan yere doğru yürüyüşe geçtiler.

Mustafa Kıray liderliğinde yürüyen İmera Farah, İlhan Bide ve Mehtap Öz, 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da kurtuluş mücadelesini başlattığı günün yıldönümünü anmak ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 16 Nisan’da Gerze’den, Samsun’daki Atatürk Anıtı’na doğru yola çıkmıştı.

Bir günde 52 kilometre yürüyen Gerze Ultra Doğa Yürüyüşçüleri, Alaçam’da verdikleri mola sonrası yola çıkmadan önce gazetemiz mikrofonlarına konuştu. Yürüyüş lideri Kıray, 14 yılı aşkın bir süredir Sinop Gerze’den Samsun’a ATA’ya Saygı Yürüyüşü yaptıklarını belirtirken, “bu yıl aramızda milli bir sporcumuz ve yeni katılan bir kardeşimiz var. Onlarla yürümekten onur ve gurur duyuyorum. Onlarla birlikte yürümek ayrı bir keyif benim için. Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhlarını şad etmeye gidiyoruz. Üç etaptan oluşan bir programımız var. İlk akşam Alaçam Öğretmen Evi’nde kaldık. İlk günü 52 kilometre ile tamamladık. Bugün 50 kilometre kadar bir yürüyüşümüz daha olacak. Bu akşam 19 Mayıs’da konaklayacağız ve ertesi gün de Samsun Merkez’e kadar yürüyeceğiz. Burada 19 Mayıs etkinliklerine katılıp, Atatürkümüzün ruhunu şad edip geri döneceğiz. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhu şad olsun” dedi.

Yürüyüşe katılan ilçemiz öğretmenlerinden İlhan Bide, “Mustafa Kıray öncülüğünde Gerze’den yola çıktık. Bugün Alaçam’dan 19 Mayıs’a yürüyeceğiz. Toplamda 145 kilometre yürüyeceğiz. Daha sonrasına Samsun’da 19 Mayıs törenlerine katılıp geri döneceğiz. Bu yürüyüşü Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını anmak için yapıyoruz. Bunu bir eğitimci olarak öğrencilerimize aşılamak ve cumhuriyetimizin değerini bilmek adına çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.

İmera Farah, ikinci kez Samsun’a yürüdüğü belirtirken, şunları söyledi:  “Dün sabah çıktığımız yolda akşam Alaçam’a vardık. Şu anda Alaçam’dan Engiz’e doğru yürüyoruz. Üçüncü etabımız da Samsun’a doğru olacak. Böylelikle Atatürk’e ve şehitlerimize saygı yürüyüşümüzü tamamlamış olacağız.”

Mehtap Öz ise, “Bu benim ilk yürüyüşüm olduğu için heyecanlıyım. Ata’ya saygı yürüyüşü için de gururluyum” diye belirtti.

P_20230517_085518