Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan'ın başkanlığında; “Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı” 29 Eylül Cuma günü saat 09:00'da 112 Acil Çağrı Merkezi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Vali Yardımcısı Ali Osman Bulat, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Minoğlu, İl Jandarma Komutanı Kd.Alb. Ferhat Kuran, İl Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdür V. Cemil Uygun, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ümit Ünal, Milli Parklar İl Şube Müdürü Mete Karakaş, İtfaiye Müdürü Ayhan Özbek ve ilgili kurum müdürlüklerinin yetkilileri katıldı.

112 Acil Çağrı Merkezinin vatandaşlarımıza en iyi hizmeti verebilmesi için yapılması gereken çalışmaların ele alındığı toplantıda, kurumun çalışma sistemi, görevleri, iş ve işleyişi, acil çağrı hizmetlerinin daha etkin ve verimli sunulması için yapılabilecekler, acil çağrı hizmetleri veren kurumlar arasında koordinasyon ve iş birliğinin sağlanması ve olası afet durumunda yapılacak müdahaleler ile ilgili fikir ve öneriler görüşüldü.

112 Acil Çağrı Merkezi Müdür V. Cemil Uygun tarafından 2021-2023 yılları içerisindeki faaliyetlerinin istatiksel verileri hakkında kurul üyelerine bilgiler verildi.

Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nce hazırlanan yıllık faaliyet raporunun değerlendirilmesi, il düzeyinde ihtiyaç duyulan gerekli tedbirlerin alınması ve sorunların giderilmesi amacıyla alınacak tedbirler görüşüldü.

Vali Özarslan, toplantının sonunda yaptığı açıklamada; "Acil çağrı merkezleri, toplumun güvenliği ve sağlığı açısından son derece önemlidir. Hayat kurtarma, hızlı İletişim, koordinasyon, kriz yönetimi, kamu güvenliği ve sağlık hizmetleri açısından 112 Acil Çağrı Merkezleri kritik bir öneme sahiptir.”

2023 Yılında 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen 160.539 çağrının %70’i vakaya dönüşmeyen ihbarlardan oluşmaktadır. 48.004 çağrıya ise ivedilikle cevap verilerek ilgili kurumların ekipleri sevk edilmiştir. 2023 Yılı içerisinde 112 Acil Çağrı Merkezi’ni gereksiz yere meşgul etmek ve asılsız ihbarda bulunmak fiillerinden dolayı 8 şahıs hakkında 10 Bin TL idari para cezası uygulanmıştır” dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi’nin tanıtımı, bilgilendirilmesi, olay anında vatandaşlarımızın nasıl iletişim kuracağı ve asılsız ihbarların önüne geçilmesinde kurumsal iş birliğinin önemini vurgulayan Valimiz; bilgilendirme ve eğitim faaliyetlerinin devam edeceğini ifade etti.