19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Gerze’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Birbirinden farklı gösterilerin sunulduğu kutlama töreni, bir şölen havasında geçti.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1. Dünya Savaşı sonrası ülkemizi işgal eden itilaf devletlerinin ülkeden kovulması amacıyla, Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere 104 yıl önce 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun'a çıkışının yıldönümü ile ilgili kutlama ve gösteriler ilçemiz Festival Alanı’nda yapıldı. Şehitlerimiz adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Gerze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İsmail Karaman günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yaptı. Karaman, “19 Mayıs 1919, milletimizin kendi topraklarında, özgür ve bağımsız olarak yaşama kararlılığını tüm dünyaya gösterdiği kutlu İstiklal yürüyüşümüzün başlangıç tarihidir. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir" diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarihle birlikte Türk milleti, esaret altında yaşanamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

DSC_8528

Bu tarihle birlikte milletimizin sergilediği birlik ve beraberlik, kurtuluş mücadelemizin zaferle sonuçlanmasına vesile olmuştur. Bundan sonra da bu inanç, birlik ve beraberlik, aynı kararlılıkla sürdürülecek ve ülkemizin başarıya ulaşmasında en büyük etken olacaktır. Bunun bozulmasına da başta Türk gençliği olmak üzere, Türk milleti asla fırsat vermeyecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle eşsiz medeniyetimizden aldıkları güçle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak gençlerimizin ve tüm milletimizin bayramını kutluyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkesi ve milleti için şehadet şerbeti içen tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle yad ediyor, hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

DSC_8583

Karaman’ın konuşmasının ardından Türk gençliği adına Şehit Nurullah Saraç Anadolu Lisesi öğrencisi Meleknaz Çakır bir konuşma gerçekleştirdi. Gerze Halk Eğitimi Merkezi ve Gerze Belediyesi Konservatuarı ekiplerinin hazırladığı halk oyunları gösterisi yapıldı. Daha sonra günün anlam ve önemine yönelik okunan şiirlerin ardından, Jimnastik Antrenörü Merve Maçin, Judo Antrenörü İsa Küçük, Taekwondo Antrenörü Yücel Altun ve Güreş Antrenörü Mehmet Geçgel tarafından hazırlanan jimnastik, judo, taekwondo ve güreş gösterileri yapıldı. Program kız-erkek halat çekme müsabakalarının ardından sonra erdi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı amacıyla ilçemiz liman mevkiindeki Festival Alanı’nda yapılan kutlama törenlerine Gerze Kaymakamı Tekin Dundar, Gerze Cumhuriyet Başsavcısı Elif Kuzu, Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Gerze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İsmail Karaman, Gerze İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Ali Su, Gerze İlçe Emniyet Müdürü Erol Ulaş, Gerze İlçe Milli Eğitim Müdürü Yılmaz Ceylan, Ak Parti Sinop İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet Burma ve İzzet Karaman ve Ak Parti Gerze İlçe Başkanı Cumhur Kurt katıldı.

WhatsApp Image 2023-05-19 at 12.17.30

DSC_8599DSC_8585DSC_8594DSC_8581DSC_8555DSC_8560DSC_8568DSC_8552DSC_8554DSC_8534DSC_8547DSC_8527