Gerze’ye bağlı Sazak Köyü’ne fabrika açıldı. Hasan Türk tarafından Türk Tekstil adıyla açılan işletme, dar dokuma imalatı yapıyor ve Türkiye’nin her yerine ürün gönderiyor.

Köyünün gelişmesini sağlamak amacıyla, kendi arsası üzerine yaptırdığı dokuma tesisi ile kentten köye göçü destekleyen Hasan Türk, 7 kişinin çalıştığı dar dokuma imalathanesiyle Sazak’ın 35 haneli Akçaören Mahallesi’ne umut oldu. 2022 yılının Kasım ayında faaliyete başlamasının ardından köydeki insan nüfusunun arttığı öğrenilirken, çok sayıda kişinin köyüne geri dönüş yaparak çalışmak için başvurduğu öğrenildi.

30 yıldır tekstil sektörünün içinde bulunan ve İstanbul’da da işletmesi bulunan Türk, fabrikanın vardiya usulü ile 7/24 çalıştığı söyledi. İstanbul’daki imalatı köye taşıyan ve Türkiye’nin birçok yerine Sazak’tan mal gönderen Türk, tekstil ve konfeksiyonlarda kullanılmak üzere yan ürünler ürettiklerini sözlerine ekledi. Hedeflerinin Sinop ve Samsun’daki müşterilerle de buluşmak olduğunu aktaran işletme sahibi, köylerindeki yol sorunu nedeniyle işletmeyi büyütemediklerini, bu nedenle iki katlı olan tesisin sadece alt katını faaliyete açtıklarını, hammadde getirirken ve ürünleri fabrikadan Gerze’ye götürürken sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Özel Haber: Kaan TÖNGELCİ

DSC_0267DSC_0266DSC_0265DSC_0259DSC_0258DSC_0257DSC_0256DSC_0255DSC_0271