Gerze’de Alaettin Şahin Caddesi’nde Nasreddin Hoca, Hacivat ve Karagöz heykellerinin bulunduğu yeşil alandaki tahta çitler tehlike yaratıyor. Alt tarafı deniz sahiline doğru dik bir açıyla inen yamacı koruyan tahta çitler, özellikle ufak yaştaki çocuklar için büyük tehlike.

Gerze’nin değerlerinden olan Mangıro Sabri’nin de heykelinin bulunduğu yeşil alanın dört bir tarafı tahta çitlerle kapatılsa da, yükselti farkına rağmen gelişi güzel tek sıra yapılan çitler, toprak kaymasının da etkisiyle bazı bölümlerde yüksekte kalarak, küçük çocukların rahatlıkla geçebileceği boyuta kadar açık alan yaratıyor.

Toprak kaymasının etkileri dikkate alınmadan, hiçbir güvenlik unsuru gözetilmeksizin yapılan çitler için, yeşil alana çocuğuyla birlikte gelen ebeveynler tepki gösterdi. Çocuklarını yalnız başına oynaması için bu alana gönül rahatlığıyla bırakamadıklarını ve kenara yaklaşmamaları için çaba sarfettiklerini dile getiren aileler, kendilerinin bile çamların kuruyan iğne yapraklı dalları nedeniyle kayıp düşmekten korktuklarını söylediler.

P_20230914_174600P_20230914_174610P_20230914_174618