2'nci Gerze Uluslararası Sanat Çalıştayı'nda 17 Ekim tarihinde 47 ödül almış Kırgızistan yapımı Shambala filmi gösterilecek. Filme Çalıştay Sanat Özel Ödülü verilecek.

Cengiz Aytmatov'un Beyaz Gemi isimli romanından uyarlanan, yönetmenliğini Artıkpay Suyundukov'un yaptığı 47 farklı ödül almayı başaran 2020 yapımı Shambala filmi çalıştayın ikinci günü saat 13:00'de Gerze Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda gösterilecek.

Shambala Filminin Konusu

Şambala filmi, Cengiz Aytmatov tarafından yazılmış olan “Beyaz Gemi” adlı romana dayanmaktadır.

Dağlar arasında kaybolmuş bir orman boyunda, yaşlı bir adamla yaşlı bir kadın ve kadının kızıyla kocası ataerkil bir hayat sürmektedirler. Dört yetişkin ve ihtiyar adamın torunu olan Şambala adında yedi yaşındaki torundan müteşekkil olan kendine has bir aile modelidir. “Şam” Kırgız Türkçesinde “mum”, “bala” ise “çocuk” anlamına gelmektedir. Böylece mana olarak “mum çocuk” veya “ışık saçan çocuk” olarak da anlaşılabilir. Şambala, ciddi şekilde kadim peri masalına inanmaktadır—en son yavru bebeği hasımlarından kurtararak sütüyle besleyen Geyik Ana efsanesi. İnsanların Geyiği öldürmesinin üzerinden uzunca bir zaman geçmesi gerçeğine rağmen, çocuk hala birgün onun yakınlara bir yere döneceğine inanmaktadır.

Shambala filmi cast

Yönetmen-Senaryo: Artıkpay Suyundukov
Yapımcı : Tolomuş Okeyev Kırgızfilm Stüdyosu
Görüntü Yönetmeni: Akjol Bekbolotov, Murat Aliyev
Müzik: Murzali Jeenbayev
Oyuncular: Artur Amanaliyev, Nasreddin Dubaşev, Talant Apyev, Djamila Sydykbaeva, Taalaykan Abazova, Nazbiyke Aydarova